ANSI X12
ANSI je zkratka pro American National Standards Institute, který funguje ve Spojených státech od roku 1918. A jak už to tak bývá ANSI má mnoho výborů. Jedním z těchto výborů je Accredited Standards Committee X12 (ANSI ASC X12).
ANSI ASC X12 je výbor, který zastupuje soukromý i veřejný sektor v průmyslu. V součinnosti se zástupci těchto výrobních firem ASC upravuje stávající standardy a vytváří nové, které umožňují elektronickou výměnu dat. Nejznámější normou (standardem), která je mimo jiné i výborem doporučovaná je ANSI X12, což je nejpoužívanější norma v průmyslu.
Komunikační set
Každý typ zprávy, kterou pošleme musí splňovat určitá pravidla a také má svůj specifický název, aby druhá strana vždy věděla „aha, teď mi posílají objednávku“. Souhrnu názvů všech zpráv, které ANSI X12 umožňuje zaslat se říká komunikační set.
Pokud si říkáte, proč je takový komunikační set potřeba, když objednávka by se mohla jmenovat jednoduše ORDER a faktura třeba INVOICE, je to z toho důvodu, že ve stadardu X12 se používají pro označení zprávy trojčíslí.
Faktura je například 810, ASN má číslo 856 a objednávka se značí jako 850. Už je Vám určitě jasné, proč takový komunikační set musí existovat 🙂
Struktura zpráv v X12
Zprávy psané ve standardu X12 mají také samozřejmě popsanou svou vnitřní strukturu, jinak by to nebyl správný standard. Vnitřní struktura jednotlivých zpráv je tvořena tzv. segmenty.
Jsou to Header, Detail a Summary – tedy hlavička, detailní popis obsahu zprávy a souhrn zprávy. Přičemž obsah těchto segmentů je zase „zakódován“ pomocí jazyka typického pro daný standard. Jak takový „jazyk“ vypadá, si ukážeme na příkladu objednávky. V objednávce psané ve standardu X12 můžeme najít zkratky jako:
ST – Hlavička začátek, BEG – Začátek segmentu objednávky, CUR – Měna , TAX – Daň, CTP – Cena nebo TC2 – Komodita, SE – hlavička konec
V rámci standardu je také dáno, která data musí zpráva obsahovat. V rámci X12 existují tři úrovně důležitosti: Povinné, volitelné a tzv. floating (plovoucí). U plovoucích datových položek je zajímavé to, že je můžeme vložit kamkolik do segmentu zprávy (třeba do hlavičky).
Standardem je také dané, kolikrát můžeme ve zprávě datovou pložku použít. Například měnu , která je překvapivě nepovinnou datovou položkou (a má zkratku CUR) můžeme použít v objednávce pouze jednou. Jak je to ale například u cen? Cenu bychom potřebovali použít vícekrát, pokud je na objednávce více produktů. Je tomu tak. Opravdu cenu můžeme do zprávy napsat vícekrát, ale u jednoho produktu může být jen jedna cena. Tomuto použití se říká Loop (smyčka).
Jak vypadá text zprávy
Už jsme si řekli, že zpráva je složená ze segmentů (hlavička, přehled atd.) a že označení segmentů a datových položek (např. měna) je zapsáno ve speciálním „jazyce“ specifickém pro standard X12. Jak to ale vypadá napsané? Ukážeme si to na příkladu:
PER*BD*PEPIK NOVAK*TE*603123123 (n/1)
Hvězdičky jsou jednoduché – znamenají oddělení jednotlivých segmentů a položek.
Závorka (n/1) je ukončovací znak segmentu
PER – osoba
TE – telefonní číslo

Článek pro Vás napsala: Kristýna Gottfriedová