Balení v Heliosu – díl 1
Pokud hledáte přesný postup jak si nastavit postup balení (balicí předpis) mrkněte se na druhý díl našeho článku, který je více praktický 🙂
Co je to vlastně balení
Asi vám to bude připadat jako basic věc – co bych neměl chápat na balení?
Princip informačního systému spočívá v tom, že krásně kopíruje postupy, které se odehrávají v reálném čase ve firmě. A podobně je tomu u balení. Pokud potřebujeme my pro své interní účely evidovat použité obaly a nebo to po nás chce náš odběratel (chce mít na avízu o dodání informace o tom, v čem je zboží zabalené) musíme balení evidovat v Heliosu.
Jak se na balení dívají různá oddělení ve firmě
1. Logistické oddělení
Našemu odběrateli vždy musíme poslat pomocí EDI takzvané avízo o dodání. Pro něj je to oznámení, že jeho dodávka bude v následujích hodinách doručena. Zároveň mu do avíza o dodání uvedeme jakým způsobem bude zboží zabaleno. Uvádíme mu to tam na základě společné domluvy ale hlavně, aby si byl schopen naplánovat, kam zboží umístí na skladě a jak s ním bude zacházet. Ve chvíli, kdy zboží posíláme našemu zákazníkovi odesíláme pomocí EDI dodací list (někdy ho i tiskneme, aby byl i v papírové formě pro řidiče), na kterém mu ještě jednou napíšeme, jak je zboží zabalené a kolik je ho na jedné paletě. Mimochodem, na ASN a dodací list také uvádíme paletový kód (např. SSCC kód), který si odběratel při přebírání zboží jen načte čtečkou. Pro nás to odesláním dodacího listu končí.
2. Výroba
Ve výrobě to může fungovat například takhle (ale taky úplně jinak 🙂 )
Vyrábíme součástky, pro které si každý den podle harmonogramu jezdí dopravce. Musíme je zabalit podle balícího předpisu, aby všechno sedělo s balením uvedeným na avízu o dodání a dodacím listem.
Dostaneme od logistiků předpis balení a toho se držíme. Může to být například tak, že nejdřív si připravíme paletu na kterou budeme výlisky dávat. Podle toho o jakého odběratele se jedná si vezmeme buď speciální paletu a nebo europaletu. Pak si vezmeme vždy jednu krabici a do každé opatrně umístíme po stu výliscích.
Když máme takhle připravených šest krabic, tak je posadíme na paletu. Celkem je tedy na jedné paletě 600 výlisků. A pak tuhle paletu, na které je 6 krabic přikryjeme víkem. Víko máme v balícím předpisu ale pásky, kterými celé balení fixujeme tam nepíšou.
3. Sklad
Na skladu evidujeme mnoho růzých druhů kartonů – pro každý typ výrobku a pro každého odběratele balíme trochu jinak. Pak máme dva druhy palet – jednorázové a europalety. Další položkou jsou spotřební materiály – sem patří hlavně strečové folie, stahovací pásky, papírové výplně a proklady.
Některý z obalů můžeme evidovat na skladě a o některých posíláme pouze infomaci, že v nich je zboží zabalené.
Jak je to tedy zabalené
Balící předpis pro 600 výlisků:
- Paleta EUR
uvádíme na DL: ano
uvádíme na ASN: ano
strháváme ze skladu: ano - Krabice (pro Výlisek ID: 235)
uvádíme na DL: ano
uvádíme na ASN: ano
strháváme ze skladu: ano - Víko (pro Výlisek ID: 235 a balení po 600ks)
uvádíme na DL: ano
uvádíme na ASN: ano
strháváme ze skladu: ano - Stahovací pásky
uvádíme na DL: ne
uvádíme na ASN: ne
strháváme ze skladu: ne
Článek pro Vás napsala: Kristýna Gottfriedová